Uddannelsen kombinerer økonomi og jura med det formål at give forudsætninger for at kunne vurdere og træffe økonomiske og juridiske beslutninger i en erhvervsvirksomhed. Det betyder, at du ikke kommer til at arbejde bredt med det juridiske felt.
Du får undervisning i erhvervsjuridiske og erhvervsøkonomiske forhold. Du studerer økonomistyring og finansiering, som handler om, hvordan man skaffer sig overblik over og styrer økonomien i en virksomhed, herunder hvordan virksomheden bør eller skal investere sit overskud.
Gennem studier i økonomisk teori, nationaløkonomi og politik lærer du at analysere den enkelte virksomheds økonomiske forhold i et større nationalt og internationalt perspektiv. Du lærer bl.a. at forstå, hvad et politisk indgreb kan betyde for en virksomheds mulighed for at sælge varer i udlandet.
På det juridiske område lærer du om de rettigheder og forpligtelser, en virksomhed har over for fx kunder, leverandører, offentlige myndigheder og ansatte. Du kan bl.a. arbejde med, hvordan en virksomhed er forpligtet på den kontrakt, de har indgået med kunden, eller hvordan man kan ændre den, hvis det skulle blive nødvendigt.
De juridiske fag dækker fx kontrakt-, skatte- og erstatningsret, markedsret og international handelsret. Fagene giver dig overblik over erhvervsretlige problemstillinger både inden for det offentlige, i EU og i den private sektor.
Undervisningen veksler mellem forelæsninger for mere end 100 studerende, forelæsninger for mindre hold og projektarbejde, der ofte vil være gruppebaseret omkring et tværfagligt tema eller problemstilling.
Du afslutter bacheloruddannelsen med en større selvstændig opgave, bachelorprojektet, og får den akademiske titel BSc eller HA.
Antal færdiguddannede
I 2009 fuldførte 230 bacheloruddannelsen. 56 procent af dem, der begyndte på bacheloruddannelsen i 2009, forventes at fuldføre uddannelsen.
Se forklaring på tallene.