På HD 2. del i økonomistyring og procesledelse lærer du om drift, udvikling og implementering af økonomistyrings- og ledelsessystemer og får færdigheder i at arbejde med forandringsprocesser.
Der tages udgangspunkt i virksomhedernes behov for nyudvikling på området, og du lærer at inddrage en økonomisk, organisatorisk, it- og ledelsesmæssig synsvinkel.
Uddannelsen indeholder undervisning i en række obligatoriske fag, valgfag, et praktisk seminar på tredje semester samt en afsluttende HD-afhandling.
HD-afhandlingen vil typisk tage udgangspunkt i en praktisk problemstilling med relation til dit arbejdsområde.
Undervisningen er tilrettelagt som fremmødeundervisning et antal hverdagsaftener samt visse lørdage og består af forelæsninger, seminarer, gruppearbejde, projektarbejde og en del opgaveskrivning.
Uddannelsen udbydes af Copenhagen Business School (CBS).
Eksamen
Der afholdes prøve efter hvert modul. Hele uddannelsen afsluttes med en eksamen.