Bemærk: Uddannelsen har fået ny bekendtgørelse med virkning for studerende, der påbegynder en akademiuddannelse efter den 1. juli 2012. Denne beskrivelse omhandler uddannelsen efter den gamle bekendtgørelse. Artiklen opdateres, når der foreligger en ny studieordning.
Uddannelsen i tolkning består af fire fagmoduler, et specialemodul og et afgangsprojekt.
Det er muligt at tage fagmodulerne i tilfældig rækkefølge. Du kan tilmelde dig et specialemodul, når du har alle fire fagmoduler. Du kan tilmelde dig afgangsprojektet, når du har de fire fagmoduler og et specialemodul.
Undervisningen kan tilrettelægges forskelligt alt efter forløbet, fx det tre årige forløb med undervisning en dag hver 14. dag med sideløbende studiegrupper og hjemmearbejde.
I det to årige forløb tilrettelægges undervisningen med 30 timers studie hver anden uge, og studiet kan desuden foregå som fuldtidsstudium, aftenstudium og weekendstudium.
Uddannelsen udbydes af Professionshøjskolen Metropol i København og Aarhus.
Undervisningen kan forlægges til andre byer, hvis der er tilmeldte.
Eksamen
Der afholdes prøve efter hvert modul. Hele uddannelsen afsluttes med en eksamen.