I faget design på C-niveau vil du få de grundlæggende forudsætninger for at kunne gennemføre en designproces og for at kunne analysere og vurdere design i din omverden.
Undervisningen tager fagligt udgangspunkt i et grundniveau.
Du vil få kendskab til forskellige former for design samt til designproces og designmetoder.
Ud fra et kendskab til fagets teori, metoder og redskaber bliver du i stand til at identificere og undersøge et designproblem og en designløsning.
Du lærer også at få ideer til design, planlægge og gennemføre et overskueligt designprojekt og at formidle din proces og løsning.
Du bliver trænet i metoder til visualisering, fx modelbygning og desktoppublishing, og du lærer grundlæggende metoder til research, fx brugerundersøgelser og produktanalyse.
Du får bl.a. undervisning inden for følgende emneområder:
- produktdesign (fx industrielt design)
- design af fysiske omgivelser (fx arkitektur)
- kommunikationsdesign
- designhistorie
- visualiseringsmetoder (fx 2D- og 3D-skitsering oa.)
- elementære researchmetoder
- designparametre, dvs. forhold der tages hensyn til i design, så som form, funktion, kommunikation samt materiale, miljø, produktion mv.
Der inddrages desuden supplerende stof i undervisningen.
Undervisningsformen veksler mellem lærerstyret undervisning og projektarbejde både individuelt og i grupper. Resultaterne fra hvert projektforløb samles i en portfolio. Du bliver trænet i såvel mundtlig fremstilling som skriftligt arbejde.
Der bruges it-baseret udstyr, bl.a. til research, efterprøvning af ideer, visualisering og formidling.
Eksamen
Eksamen består af en mundtlig prøve. Skolen vælger en af to prøveformer:
a) En prøve på grundlag af en præsentationsopgave, der tager udgangspunkt i din portfolio. Opgaven stilles af din lærer inden for et emne, der er udvalgt af dig og godkendt af din lærer. Emnet skal være valgt sådan, at du kan inddrage eksempler på tværs af portfolien og på tværs af mindst to af disciplinerne produktdesign, kommunikationsdesign og design af fysiske omgivelser. Eksaminationstiden er ca. 30 minutter, og der gives ca. 48 timers forberedelsestid.
b) En prøve på grundlag af en opgave, der tager udgangspunkt i din portfolio. Opgaven formuleres af din lærer. Du skal kunne inddrage eksempler på tværs af portfolien og af mindst to af disciplinerne produktdesign, kommunikationsdesign og design af fysiske omgivelser. Eksaminationstiden varer ca. 30 minutter, og der gives ca. 60 minutters forberedelsestid.