16. juni 2011
En ny rapport fra LO viser, at de unge vælger fritidsjob efter, om de er piger eller drenge. Det kønsopdelte valg kan få konsekvenser for drengenes fremtidige jobmuligheder.
Niels-Henrik Møller Hansen, forskningsmedarbejder ved Center for Ungdomsforskning, Aarhus Universitet, som står bag undersøgelsen, mener, at forklaringen på de unges valg er, at de kopierer det mønster, der er i resten af samfundet.
Anne Borchorst, professor på Aalborg Universitet mener, at det er vigtigt at sætte fokus på emnet, da det ellers kan få konsekvenser for de unges fremtid og for samfundet som helhed. Hun siger: "Hvis man lærer de unge allerede fra deres første job, at arbejdsmarkedet er så kønsopdelt, vil det nok i sidste ende være mændene, der får svært ved at synes, at det er okay at arbejde i de kvindefag, hvor arbejdskraften efterspørges".
Kilde: Berlingske, 16. juni 2011, Unge kopierer det kønsopdelte jobliv