PrintHeader
  • tip

    Send siden

    Der er sket en fejl..

    - Udfyld venligst din e-mail adresse.- Udfyld venligst modtagers e-mail adresse.

     
     
     
  • Print siden
  • Læs siden

Stor søgning til velfærdsuddannelser

For andet år i træk stiger antallet af kvote 2-ansøgere til lærer, - sygeplejerske- og pædagoguddannelserne, og flere års tilbagegang i ansøgertallet er vendt.

16. marts 2011

For andet år i træk stiger antallet af kvote 2-ansøgere til lærer, - sygeplejerske- og pædagoguddannelserne, og flere års tilbagegang i ansøgertallet er vendt.

Flere af landets professionshøjskoler melder om stigninger. På UC Lillebælt er der en fremgang på op til 20 procent på lærer- og sygeplejerskeuddannelsen og op til 50 procent på enkelte pædagoguddannelser.

Finanskrisen har betydet, at flere unge søger tryghed med et job i det offentlige, oplever prorektor på UC Nord Michael Johnsen og udtaler: "Det er glædeligt, at de unge mennesker ikke lader sig påvirke af pressens skriverier om arbejdsløshed for bl.a. sygeplejersker."

Kilde: Jp.dk, 15. marts 2011, Unge vil være sygeplejerske og pædagog