PrintHeader
  • tip

    Send siden

    Der er sket en fejl..

    - Udfyld venligst din e-mail adresse.- Udfyld venligst modtagers e-mail adresse.

     
     
     
  • Print siden
  • Læs siden

Nydanske unge skal også vælge erhvervsuddannelser

En ny undersøgelse viser, at unge med minoritetsbaggrund og deres forældre vægter erhvervsuddannelserne lavt, når de unge skal vælge uddannelse.

1. november 2011

En ny undersøgelse viser, at unge med minoritetsbaggrund og deres forældre vægter erhvervsuddannelserne lavt, når de unge skal vælge uddannelse. De nydanske forældre er blandt andet bange for, at deres børn havner i en uddannelsesmæssig blindgyde, hvis ikke de kan få en uddannelsesaftale med en virksomhed.

Kampagnen Brug for alle unge vil med en række tiltag i Urbanplanen i København, Brøndby Strand og Sundparken i Horsens vise, at erhvervsuddannelserne åbner gode muligheder, og at håndværksfag i Danmark ligger højt, både når det gælder løn og i befolkningens status.

Kilde: Folkeskolen, 31. oktober 2011, Nydanske unge vælger blindt gymnasiet

Læs mere: Forældre får viden om erhvervsuddannelser