PrintHeader
  • tip

    Send siden

    Der er sket en fejl..

    - Udfyld venligst din e-mail adresse.- Udfyld venligst modtagers e-mail adresse.

     
     
     
  • Print siden
  • Læs siden

Kritik af studievalgscentre

Både elever, lærere og vejledere kritiserer nu vejledningsreformen for at være forfejlet i forhold til vejledning om videregående uddannelse.

Både elever, lærere og vejledere kritiserer nu vejledningsreformen for at være forfejlet i forhold til vejledning om videregående uddannelse.

Formanden for Danske Gymnasieelevers Sammenslutning (DGS), Uffe Lembo, henviser til en beregning fra Viborg Amt, der viser, at der i gennemsnit kun er 16 sekunders vejledning på Studievalgcentrene til hver enkelt elev på en gymnasial uddannelse. Uffe Lembo er tilfreds med, at vejledningen er blevet professionel, men kritiserer manglen på nærhed. Han mener, at det især går ud over de svage elever, og han opfordrer Studievalgcentrene til at samarbejde med vejlederne på gymnasierne.

Også formanden for Gymnasieskolernes Lærerforening, Gorm Leschly, er bekymret for de svage elever og mener, at reformen desuden har betydet et tab af viden på gymnasierne. Flemming Steen Christensen, formand for Fællesrådet for Foreninger for Uddannelses- og Erhvervsvejledning (FUE), mener, at der er alt for få vejledere, og efterlyser flere ressourcer.

Karen Raunkjær, der er leder af Studievalg i Midt- og Vestjylland, kan godt forstå kritikken. Hun så gerne, at der var flere vejledere i centrene, men påpeger, at Studievalg forsøger at komme så meget ud på uddannelserne som muligt. Hun fremhæver, at et godt samarbejde med de lokale vejledere er nødvendigt for at identificere de elever, der især har behov for vejledning.

Kilde:Urban, 9. november 2005