PrintHeader
  • tip

    Send siden

    Der er sket en fejl..

    - Udfyld venligst din e-mail adresse.- Udfyld venligst modtagers e-mail adresse.

     
     
     
  • Print siden
  • Læs siden

Flere vil i 10. klasse

Tal fra UNI-C viser, at 49,1 procent af eleverne i 9. klasse efter sommerferien vil fortsætte i 10. klasse. Det er det højeste tal siden 2006.

12. maj 2011

Tal fra UNI-C viser, at 49,1 procent af eleverne i 9. klasse efter sommerferien vil fortsætte i 10. klasse. Det er det højeste tal siden 2006.

Charlotte Rønhof, forskningspolitisk chef i Dansk Industri finder det uheldigt og siger blandt andet, at skolen skulle have klargjort eleverne til uddannelse allerede efter 9. klasse.

Finn Lambek, leder af UU Sydvestjylland finder det derimod positivt. Han mener, at uddannelsesparathedsvurderingen har fået flere til at vælge 10. klasse for at blive klar i stedet for at begynde for tidligt på en uddannelse og falde fra.

Kilde: jv.dk, 10. maj 2011, Unge vil fortsætte i 10. klasse - men Dansk Industri er dybt bekymret