PrintHeader
  • tip

    Send siden

    Der er sket en fejl..

    - Udfyld venligst din e-mail adresse.- Udfyld venligst modtagers e-mail adresse.

     
     
     
  • Print siden
  • Læs siden

Evaluering af stx for aspergerelever

Danmarks Evalueringsinstitut (EVA) har udgivet en delevaluering af tre forsøg med særligt tilrettelagte gymnasieforløb for elever med diagnosen Aspergers syndrom.

7. januar 2009

Danmarks Evalueringsinstitut (EVA) har udgivet en delevaluering af tre forsøg med særligt tilrettelagte gymnasieforløb for elever med diagnosen Aspergers syndrom.

Evalueringen peger på, at eleverne i forløbene har præsteret solide karaktergennemsnit, men at de har svært ved at klare de selvstændige arbejdsformer og gruppeorganiseret arbejde.

De særlige gymnasieforløb blev iværksat i skoleåret 07/08 på Høje-Taastrup Gymnasium og i skoleåret 08/09 på både Høje-Taastrup Gymnasium og Paderup Gymnasium. Formålet med forsøgene er, at eleverne med Aspergers syndrom skal fuldføre en ordinær stx-uddannelse. Forsøgene blev oprettet med støtte fra satspuljemidlerne. 26 elever er påbegyndt forsøgene.

Kilde: EVA, 7. januar 2010, Pressemeddelelse: Asperger-elever klarer sig godt fagligt, men har det svært med selvstændige arbejdsformer og gruppearbejde

Læs mere: Rapporten Forsøg med gymnasieforløb for elever med Aspergers syndrom - delevaluering kan downloades fra EVAs hjemmeside