PrintHeader
  • tip

    Send siden

    Der er sket en fejl..

    - Udfyld venligst din e-mail adresse.- Udfyld venligst modtagers e-mail adresse.

     
     
     
  • Print siden
  • Læs siden

Arbejdsmarkedsparter er utilfredse med regeringens uddannelsespolitik

Efter fremlæggelse af regeringens forslag til næste års finansloven, udtrykte undervisningsministeren, Tina Nedergaard, tilfredshed med, at der fortsat kan føres en ambitiøs uddannelsespolitik, men arbejdsmarkedsparter siger, at virkeligheden er en anden.

30. august 2010

Efter fremlæggelse af regeringens forslag til næste års finansloven, udtrykte undervisningsministeren, Tina Nedergaard, tilfredshed med, at der fortsat kan føres en ambitiøs uddannelsespolitik, men arbejdsmarkedsparter siger, at virkeligheden er en anden.

Direktør for DI, Lars B. Goldschmidt, siger: "Vi synes, at uddannelsesområdet generelt sammen med forskning har brug for investeringer frem for nedskæringer. Målsætningerne på uddannelsesområdet i finansloven nås i høj grad ved, at hunden får lov at spise af sin egen hale. Vi havde gerne set, at både ungdomsuddannelserne og det øvrige uddannelsessystem var noget, man investerede i".

LO-sekretær, Ejner K. Holst, der er fagbevægelsens politiske ansvarlige for uddannelse, er bekymret for Danmarks fremtidige konkurrenceevne.

Han siger: "Så voldsomme nedskæringer på taksterne til erhvervsskolerne, som regeringen lægger op til, er helt hen i vejret. Hvis man forringer skolernes muligheder for at tilbyde ordentlig undervisning og etablere attraktive studiemiljøer, så risikerer man, at færre unge vil søge ind på de faglige uddannelser. Og man risikerer også, at flere falder fra undervejs".

Kilde: Ugebrevet A4, 30. august 2010, Nedskæringer på uddannelser koster vækst og job