PrintHeader
  • tip

    Send siden

    Der er sket en fejl..

    - Udfyld venligst din e-mail adresse.- Udfyld venligst modtagers e-mail adresse.

     
     
     
  • Print siden
  • Læs siden

Skotterne er på vej mod livslang vejledning


Professor Tony Watts (UK) har undersøgt organisationen Careers Scotland og sammenlignet den med målene for livslange vejledningssystemer i OECD’s Career Guidance Policy Review.


Professor Tony Watts (UK) har undersøgt organisationen Careers Scotland og sammenlignet den med målene for livslange vejledningssystemer i OECD’s Career Guidance Policy Review.

Watts’ undersøgelse konkluderer, at Careers Scotland lever op til en lang række af OECD’s anbefalinger for livslang vejledning, men Watts identificerer også nye behov i den skotske vejledningsenhed. På baggrund af undersøgelsen foreslår han blandt andet, at Careers Scotland skal:

  • styrke brugen af distancevejledning samt lave markedsføringsstrategi for organisationenvedligeholde en dialog med dem, der beskæftiger sig med erhvervsudvikling og give mere opmærksomhed til udvikling af selvhjælpsredskaberundersøge mulighederne for at kvalitetssikre karriereudvikling og vejledningsprogrammer i skoler og ungdomsuddannelser samt at undersøge mulighederne for at støtte karriereplanlægning på arbejdspladser.


Kilde:
IAEVG’s nyhedsbrev, februar 2006

Se også:
Progress and Potential: A Review benchmarked against the OECD Career Guidance Policy Review - OECD Executive Summary

Progress and Potential: A Review benchmarked against the OECD Career Guidance Policy Review - OECD Report